هندوانه : با 13 +1 خواص هندوانه برای سلامتی بدن بیشتر آشنا شوید

هندوانه جز یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها در فصل تابستان است. خواص هندوانه به قدری زیاد است که در این مقاله قصد داریم شما را با فواید آن آشنا کنیم. با جیمیتو همراه ما باشید تا با خواص هندوانه بیشتر آشنا شوید.

 

هندوانه

هندوانه میوه گیاهی است که تصور می‌شد به صورت خودرو رشد کرده و متعلق به جنوب افریقا است. انواع زیادی از هندوانه در سراسر جهان وجود دارد. برخی از انواع هندوانه وحشی قابل خوردن توسط انسان نیستند و به عنوان خوراک دامی استفاده می‌شوند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هندوانه در دره رودنیل از هزار دوم پیش از میلاد کاشت و برداشت می‌شده است. علاوه بر این دانه‌هایی به مانند دانه هندوانه در نزدیکی مقبره فرعون یافت شده است.

 

چین تولید کننده بزرگ هندوانه است که توانست مقام اول تولید هندوانه از هندوستان بگیرد. هندوانه توسط چینی‌ها به اروپا معرفی شد و در آن گسترش پیدا کرد. هندوانه به آرامی از اروپا به سمت امریکا مهاجرت کرد و اکنون توانسته است در سراسر جهان به محبوبیت کافی برسد.

 

از دیرباز ایرانیان هندوانه را کشت و مصرف می‌کردند. از مهم‌ترین انواع هندوانه‌ها، هندوانه قرمز و آناناسی است. هندوانه آناناسی برخلاف هندوانه توسرخ، زرد رنگ است و مزه‌ای کم شیرین دارد. برخلاف تصور اکثر مردم که هندوانه را میوه‌ای بی‌خاصیت می‌دانند، خوردن هندوانه دارای مزایای سلامتی به مانند یک میوه مغذی است.

هندوانه می‌تواند موجب کاهش وزن و همچنین کاهش سطح کلسترول دریافتی در طول روز شود. همچنین خوردن ان به مدت طولانی و مداوم خطر بروز بسیاری از بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی نامناسب را کاهش می‌دهد. از جمله این بیماری‌ها، چاقی، مرگ و میر ناشی از سکته قلبی و دیابت است. همچنین مصرف هندوانه می‌تواند خواص سلامتی زیادی برای پوست و مو داشته باشد. قبل از بیان خواص سلامتی هندوانه می‌بایست با ارزش غذایی ان آشنا شویم.

هندوانه : با 13 +1 خواص هندوانه برای سلامتی بدن بیشتر آشنا شوید

چرا هندوانه برای سلامتی مفید است؟

این میوه آبدار که دوست داریم در تابستان داغ ان را پشت سر هم بخوریم دارای مزایای سلامتی به واسطه مواد مغذی فراوان در خود است. هندوانه غنی از ویتامین‌های C،A ،B  و همچنین کلسیم است. علاوه بر این باید بدانید که هنـدوانه منبع خوبی برای دریافت آنتی اکسیدان طبیعی توسط خوردن میوه‌ها است. لیکوپن یکی از آنتی اکسیدان های معروف در هندوانه است. مطالعات نشان داده که وجود لیکوپن می‌تواند خطر سکه‌های مغری و همچنین فشار خون را کاهش دهد.

ممکن است هنـدوانه فیبر کافی نداشته باشد، اما دارای کالری کم و چربی بسیار جزئی است. همچنین همانطور که می‌دانید هنـدوانه آب فراوانی در خود دارد. برای دانستن دقیق چرایی فایده هنـدوانه می‌بایست ارزش غذایی ان را بررسی کنیم.

 

ارزش غذایی هندوانه

شما در هر ۱۰۰ گرم از هندوانه شاهد وجود مواد مغذی، ویتامین و مواد معدنی به شرح زیر خواهید بود:

 

مواد مغذی در ۱۰۰ هندوانه

 • انرژی ۳۰ کیلوکالری (۱٫۰ درصد نیاز روزانه)
 • کربوهیدرات ۷٫۶ گرم (۶ درصد نیاز روزانه)
 • پروتئین ۰٫۶ گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • کل چربی ۰٫۱۵ گرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • کلسترول ۰ گرم
 • فیبر غذایی ۰٫۴ گرم (۱ درصد نیاز روزانه)

هندوانه دارای مقادیر کمی کالری در هر وعده مصرفی است. برای مثال شما با خوردن یک قاچ بزرگ از هنـدوانه تنها ۴۶ کالری دریافت می‌کنید که عددی کم و ناچیز است.

در حدود ۱۷۵ تا ۲۰۰ کالری هنـدوانه در خود ۳ تا ۴ گرم فیبر دارد. هنـدوانه ترکیب خوبی از فیبرهای محلول و نامحلول است. همچنین برآورد شده که یک برش از هنـدوانه می‌تواند ۱۱٫۶ گرم کربوهیدرات در خود داشته باشد که ترکیبی از فیبر غذایی، نشاسته و قند است. میوه هنـدوانه چربی کمی در خود ذخیره می‌کند و با خوردن یک وعده هنـدوانه ۰٫۲ گرم چربی بدن شما جذب می‌کند.

 

ویتامین در ۱۰۰ هندوانه

 • فولات ۳ میکروگرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • نیاسین ۰٫۱۷۸ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین آ ۵۶۹ واحد (۱۹ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ث ۸٫۱ میلی‌گرم (۱۳٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ای ۰٫۰۵ میلی‌گرم (۰٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب ۶ ۰٫۱ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • اسید پیریدوکسین ۰٫۰۴۵ میلی‌گرم (۳٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • تیامین ۰٫۰۳۳ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • پانتوتنیک اسید ۰٫۲۲۱ میلی‌گرم (۴٫۵ درصد نیاز روزانه)

میوه سرشار از ویتامین است. دو ویتامین مهم در هنـدوانه وجود دارد، ویتامین ث و ویتامین A. ویتامین A در هنـدوانه شکل کاروتنوئیدی دارد. همچنین در کنار این ویتامین هندوانه منبع خوبی برای جذب ویتامین ث است. خوردن یک لیوان آب هنـدوانه ۱۲ میلی‌گرم ویتامین ث به بدن شما می‌رساند.

 

مواد معدنی در ۱۰۰ هندوانه

 • سدیم ۱ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم ۱۱۲ میلی‌گرم (۲٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • کلسیم ۷ میلی‌گرم (۰٫۷ درصد نیاز روزانه)
 • مس ۴۲ میکروگرم (۴٫۶ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰٫۲۴ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۱۰ میلی‌گرم (۲٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • منگنز ۰٫۰۳۸ میلی‌گرم (۱٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰٫۱ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)

یک فنجان آب هندوانه می‌تواند ۴ رصد از نیاز روزانه شما به دریافت پتاسیم را تأمین کند.

 

فیتوکمیکال در ۱۰۰ گرم هندوانه

 • الفاکاروتن ۳۰۳ میکروگرم
 • لوتئین و زاکسانتین ۸ میکروگرم
 • لیکوپن ۴۵۳۲ میکروگرم
 • سیترولین ۲۵۰ میکروگرم
 • کریپتوزانتین ۳۰۳ میکروگرم

از جمله مواد غذایی که مسئولیت بسیاری از خواص هندوانه را مدیون ان هستیم، لیکوپن است.

 

خواص هندوانه 

مصرف هنـدوانه می‌تواند بخشی از کالری، ویتامین C و A مورد نیاز بدن را تامین کند. همچنین هنـدوانه حاوی فیبر خوراکی و پتاسیم است که به کاهش فشارخون کمک می‌کند.

 

استحکام استخوان

ویتامین C در این‌جا نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا این ماده مغذی برای استخوان‌ها خوب است و به بهبود زخم کمک می‌کند. مطالعه‌ای که در سوئیس انجام شده‌است، نشان می‌دهد که مکمل لیکوپن می‌تواند مانع از پوکی استخوان و شکستگی استخوان شود.

 

کمک به کاهش وزن 

یکی از بهترین خواص هندوانه برای سلامتی این است که به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. بله،هندوانه با توجه به آب زیادی که دارد، می‌تواند با مقدار کالری کم‌تری به شما احساس سیری بدهد. همچنین ثابت شده‌است که آب سوخت و ساز بدن را تسریع می‌کند و سموم و چربی‌ها را از بین می‌برد، و همین در نهایت می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

هندوانه : با 13 +1 خواص هندوانه برای سلامتی بدن بیشتر آشنا شوید

مفید برای سلامت قلب

بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، خوردن یک تکه هندوانه به طور روزانه می‌تواند تجمع کلسترول بد را متوقف کند و در نتیجه از بیماری قلبی جلوگیری کند. مصرف منظم هندوانه همچنین با کاهش ذخایر چربی داخل رگ‌های خونی مرتبط است. این خواص مفید برای قلب که هندوانه دارد، می‌تواند به سیترولین، ترکیب شیمیایی موجود در این میوه مرتبط باشد.

 

مفید برای دهان و لثه 

ویتامین C موجود در هندوانه مویرگ‌ها و لثه‌ها را سالم نگه می‌دارد. کمبود ویتامین C می‌تواند سبب خونریزی و التهاب لثه‌ها شود و هنـدوانه می‌تواند از بروز این اختلالات جلوگیری کند. ویتامین C موجود در هنـدوانه همچنین می‌تواند باکتری‌ها داخل دهان را از بین ببرد و در صورتی که این باکتری‌ها از بین نروند، سبب برو بیماری لثه و سایر عفونت‌های لثه می‌شوند.

 

مانع گرمازدگی

هندوانه با توجه به آب زیادی که دارد، به جلوگیری از گرمازدگی کمک می‌کند. این میوه اهمیت بسیار زیادی نیز در طب چینی دارد –هندوانه یکی از چند میوه‌ای است که گرما را از بین می‌برد و باعث رفع تحریک‌پذیری و تشنگی می‌شود. این میوه همچنین خستگی ناشی از گرما را از بین می‌برد، که برای این منظور از لایه‌ی خارجی آن استفاده می‌شود.

 

مناسب برای پوست و مو 

هندوانه منبع خوبی از ویتامین C است که ماده‌ی مغذی لازم برای سنتز کلاژن است. کلاژن پوست شما را نرم و منعطف نگه می‌دارد و موهای شما را تقویت می‌کند.

بر اساس یک مطالعه‌ی آلمانی، لیکوپن و بتاکاروتن می‌توانند از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنند. همچنین معروف است که بتاکاروتن از اختلالت خاص پوستی مانند پسوریازیس و ویتیلیگو جلوگیری می‌کند.

داشتن ویتامین A یکی دیگر از خواص هندوانه است که به سلامت پوست کمک می‌کند – این ویتامین سلول‌ها را ترمیم و سلول‌های جدید پوستی ایجاد می‌کند. بدون مواد مغذی، پوست شما کدر و پوسته پوسته می‌شود.

 

مفید برای زنان باردار

این میوه سوزش سر دل را که یک اختلال شایع در دوران بارداری است، تسکین می‌دهد. همچنین به کاهش حالت تهوع صبحگاهی کمک می‌کند. مواد معدنی موجود در این میوه می‌تواند به پیشگیری از گرفتگی عضلانی سه ماهه‌ی سوم بارداری کمک کند.

 

کاهش آسم 

این میوه همچنین به افراد مبتلا به آسم اجازه می‌دهد تا به درستی نفس بکشند، بدون این که مجبور باشند هر نفس را با هراس و ترس و لرز بکشند. مطالعات انجام شده بر روی ۱۷ فرد بزرگسال مبتلا به آسم نشان داد که لیکوپن ممکن است اثر درمانی روی این بیماری داشته باشد. مطابق با یک گزارش، مصرف کافی لیکوپن و ویتامین A می‌تواند برای بیماران مبتلا به آسم مفید باشد.

هندوانه : با 13 +1 خواص هندوانه برای سلامتی بدن بیشتر آشنا شوید

سلامت کلیه

اگرچه این میوه می‌تواند منبع خوبی از پتاسیم باشد، اما در مقایسه با سایر غذاها، درصد این ماده‌ی معدنی در آن پایین‌تر است. به همین دلیل است که می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه مفید باشد.

با این حال، در برخی از افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه، ممکن است کلیه قادر به حذف پتاسیم اضافی از خون نباشد. این می‌تواند سطح پتاسیم را در خون بالا ببرد و منجر به بروز عوارضی شود بنابراین قبل از استفاده از این میوه حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

خاصیت ضد التهابی

همانطور که اشاره کردیم لیکوپن از جمله مواد فیتوکمیکالی مهم در هندوانه است. مطالعات در امریکا نشان داده است که لیکوپن دارای خاصیت ضد التهابی در بدن انسان است. از میان همه کاروتنوئیدها، لیکوپن از همه مهم‌تر است. در واقع لیکوپن در میان کاروتنوئیدها از بتاکاروتن نیز بهتر می‌تواند موجب کاهش التهاب در بدن شود.

 

خاصیت قلیایی

بسیار از رژیم‌های غذایی زودگذر و مد روز اعتبار و کارآمدی خود را از دست می‌دهند چون وعده‌ی کاهش وزن بی‌نظیر را در اندک زمانی می‌دهند. بسیاری از این رژیم‌ها در واقع برای بدن خوب نیستند و هدفشان فقط کاهش وزن است و لزوماً نه از طریقی درست و بی خطر سعی به حفظ کاهش وزن دارند. تحقیقات زیادی درباره‌ی افزودن خوراکی‌های قلیایی به رژیم غذایی انجام شده است. ممکن است با انجام این کار خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مزمن و امراض را کاهش دهید.

بنابراین ثابت شده است خوراکی‌های غنی از مواد قلیایی، مانند هندوانه، بسیاری از علائم طبیعی را که با بیشتر شدن سن بروز پیدا می‌کنند کاهش می‌دهند و باعث داشتن طول عمر و زندگی سالم‌تر می‌شوند.

 

ضد سرطان

لیکوپن دوباره برجسته می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده، لیکوپن در هنـدوانه می‌تواند رشد سرطان در بدن را کاهش دهد. لیکوپن رنگ‌دانه‌ای است که رنگ قرمز را به هندوانه می‌بخشد و از آنجایی که یک انتی اکسیدان قوی است، توانایی مبارزه با سلول‌های سرطانی را دارد. دو فنجان آب هنـدوانه می‌تواند ۲۰ میلی‌گرم لیکوپن را که خاصیت انتی اکسیدانی دارد وارد بدن کند و خطر بروز انواع سرطان را کاهش دهد.

 

بر اساس مطالعات انجام شده در شیکاگو دانشمندان متوجه شدند که لیکوپن تأثیر فوق‌العاده‌ای برای درمان دارویی سرطان پروستات دارد. همچنین هندوانه به واسطه داشتن لیکوپن می‌تواند در درمان ویروس پاپیلوم انسانی که موجب بروز سرطان دهانه رحم می‌شود، مؤثر باشد.

 

کاهش درد عضلانی

بعد از تمرین سخت داشتن درد عضلانی عادی است. برای درمان و کاهش درد روش‌های زیادی وجود دارد از جمله خوردن هندوانه. هنـدوانه دارای الکترولیت‌های فراوان در خود است که می‌توانند عملکرد سلولهای عصبی را تحت تأثیر قرار دهند تا شما درد کمتری حس کنید. همچنین سیترولین و اسیدآمینه‌های مختلفی در هندوانه وجود دارند که در کاهش خستگی ناشی از حرکات ورزشی سخت کمک می‌کند. سیترولین طبیعی خاصیت کاهش درد دارد و از مصرف سیترولین شیمیایی که به هنـدوانه تزریق شده بود هیچ نتیجه مشابه دریافت نشد.

سیترولین به واسطه حذف اسید لاکتیک از عضلات موجب کاهش درد و خستگی ناشی از حرکات سنگین می‌شود. خوردن آب و همچنین نفس‌های عمیق از دیگر روش‌های کاهش درد بعد از تمرین‌های سخت ورزشی است.

هندوانه : با 13 +1 خواص هندوانه برای سلامتی بدن بیشتر آشنا شوید

کاهش احتمال دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا بیماری چشم است و با گذشت عمر و افزایش سن شدت پیدا می‌کند. لیکوپن از موادی است که می‌تواند بروزان را به تعویق بیندازد. بر اساس مشاهدات و ارزیابی‌های انجام شده خوردن میوه‌های دارای لیکوپن نیز تأثیر مشابه بر روی کاهش احتمال دژنراسیون ماکولا دارند. از دیگر انتی اکسیدان های محبوب ما در افزایش سلامتی چشم زاکسانتین و لوتئین هستند. این دو انتی اکسیدان به طور اختصاصی در شبکیه چشم فعالیت دارند و از بروز آسیب‌های رادیکال ازادی به چشم جلوگیری می‌کنند.

 

دوست دیابتی‌ها

رابطه‌ی بین هنـدوانه و دیابت چیست؟ اگرچه هندوانه دارای شاخص گلیسمی بالا است، اما بار گلیسمی پایین‌تری دارد (مقداری که یک غذای خاص سطح قند خون فرد را افزایش می‌دهد) و از این رو برای افراد دیابتی مفید است.

در مطالعه‌ای که در نیجریه صورت پذیرفت، مشخص شد که هندوانه دارای خواص ضد دیابت است. مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که آب هنـدوانه همراه با گوشت آن توده‌ی بافت چربی قهوه‌ای را افزایش می‌دهد و توده‌ی چربی اضافی سفید را کاهش می‌دهد و در نهایت به درمان دیابت کمک می‌کند. با این حال، توصیه‌های پزشک خود را در این زمینه بپرسید – چرا که برخی از مطالعات در مقیاس کوچک‌تر، خلاف این را انشان داده‌اند.

 

کاهش فشار خون

هایپرتنشن، یا فشار خون بالا، رایج‌ترین ناراحتی است که در بین مردم دیده می‌شود و در صورت درمان نشدن عموماً به حملات قلبی، سکته و سایر بیماری‌های مهلک منجر می‌شود. هندوانه سرشار از سیترولین است، آمینواسیدی که در بدن به آرژنین تبدیل می‌شود. به نوبه خود، سیترولین و آرژنین به تولید اکسید نیتریک کمک می‌کنند که یک اتساع کننده است، یعنی به شل شدن و بازتر شدن رگ‌های بدنتان کمک می‌کند.

 

التیام زخم 

ویتامین C، یا اسید اسکوربیک، در تمام مراحل درمان زخم‌ها دخالت دارد. میزان مصرف توصیه شده ویتامین C حدود ۶۰ میلی‌گرم است، اما بسیاری از محققان شروع کرده‌اند به یافتن مکمل‌های این ماده‌ی مغذی که فراتر از میزان توصیه شده روزانه ممکن است نقش مفیدی در تسریع فرایند التیام زخم‌ها داشته باشند. از آنجا که هنـدوانه غنی از ویتامین C است، برای تسریع فرایند التیام زخم‌ها گزینه‌ی بسیار مناسبی است به خصوص وقتی که به ویتامین C بیشتری نیاز داشته باشید.

 

عوارض هندوانه

 • مصرف بیش از اندازه این میوه باعث باعث تهوع، استفراغ، سوء هاضمه و اسهال می‌شود.
 • مصرف بیش از اندازه این میوه سطح پتاسیم بالاتر از حد نرمال برده و مشکلات قلبی عروقی را منجر می‌شود.
 • برای افرادی که احساس معدن درد می‌کنند مناسب نیست و درد آن‌ها را تشدید خواهد کرد.

 

طرز تهیه اسموتی هندوانه

روش کار بسیار ساده است. ابتدا هنـدوانه رو به قطعات کوچک برش بزنید و در  فریزر قرار دهید تا کاملا یخ بزند. بعد از اینکه کاملا یخ زد از فریزر خارج کنید و با آب لیمو و عسل و آب و نعنا داخل مخلوط کن بریزید و مخلوط کن رو روشن کنید تا کاملا مواد مخلوط شوند و هندوانه کاملا پوره شود.

 

مواد لازم برای تهیه اسموتی

 • هنـدوانه یک برش
 • آب لیمو یک قاشق عذاخوری
 • عسل نصف قاشق غذاخوری
 • آب یا شیر نصف لیوان
 • نعنا دو پر